Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku był obchodzony 9 lutego 2021 roku.

Z tej okazji została przygotowana gazetka szkolna dla uczniów klas I-III.  Młodsi uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami korzystania z Internetu. W ramach zajęć edukacyjnych zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem filmów edukacyjnych z serii „Sieciaki.pl”  oraz innych materiałów promujących bezpieczeństwo i kulturę zachowania w sieci.

Dla uczniów kl.IV-VIII  zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne z informatyki mające na celu wyposażenie ich  w umiejętności radzenia sobie w sytuacjach ryzykownych, obejmujących m.in. cyberprzemoc, upublicznianie danych osobowych, nadmierne korzystanie z internetu, kształtowanie oraz promowanie postaw empatycznych. W tym celu wykorzystano prezentacje multimedialne, filmy dostępne na stornach internetowych.

Polecamy uwadze materiały edukacyjne opracowane i udostępniane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet na stronach  edukacja.fdds.pl, saferinternet.pl oraz akademia.nask.pl.