Kwiecień - miesiąc świąt związanich z książkami

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zostało ustanowione przez IBBY – The International Board on Books for Young People – w celu promowania wartościowej literatury i grafiki dla młodych odbiorców. Warto przyzwyczajać dzieci do systematycznego czytania, które przenosi w świat marzeń, fantazji, pokazuje wzorce do naśladowania, ale i przestrzega przez złem.

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jest to data ważna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli między innymi Miguel de Cervantes, William Szekspir. Pomysł organizacji święta zrodził się w 1926 roku.  Unesco postanowiło stworzyć także tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznawany jest co roku jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. W 2016 roku Światową Stolicą Książki był Wrocław.

Według najnowszych badań Instytutu Książki w Polsce zanotowano największy wzrost czytelnictwa od sześciu lat.

Więcej w zakładce Biblioteka – Materiały dla uczniów, nauczycieli i rodziców