21.02.2021 - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!

Święto zostało ustanowione przez UNESCO w listopadzie 1999 r. z inicjatywy Bangladeszu.    W roku 1952  doszło  tam do walk o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego uroczyście obchodzony jest  od roku 2000 i ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. Ma też przypominać, że chroniąc język ojczysty, dbamy o tożsamość kulturową.

„Wspieranie wielojęzyczności na rzecz integracji społecznej i przeciw wykluczeniom w edukacji” to  hasło, które ma zwrócić uwagę na język ojczysty jako podstawę rozwoju od najmłodszych lat po wyższe etapy nauki, często w innym języku. Tegoroczna edycja święta przypada na czas pandemii, która pogłębia istniejącą na świecie nierówność w dostępie do edukacji i  prowadzi do wykluczeń z życia społecznego.  Dbajmy zatem o język ojczysty każdego dnia.

W ramach obchodów święta w dniach 22.02 - 26.02   w naszej szkole zaplanowane zostały konkursy i zajęcia czytelnicze promujące język ojczysty. Chętni uczniowie klas IV-VIII  mogą wziąć udział w konkursach on-line: „Wykreślanka ortograficzna” i „Zagadka językowa” oraz   "Czytam i rozumiem" (teksty z zadaniami).

Dla młodszych dzieci, uczących się stacjonarnie zaplanowane zostały:  ortograficzna krzyżówka obrazkowa (kl. II i III), gra terenowa „Zagubione litery” (kl. I) oraz zajęcia czytelnicze: Wiersze polskich poetów – „Lokomotywa” (kl.0).

Więcej w zakładce:

Biblioteka - Materiały dla uczniów, nauczycieli i rodziców - artykuł: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - ciekawostki o języku polskim (linki i pliki do pobrania)