Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jeruzalu, ul.Szkolna 8, 05-317 Jeruzal, tel. 25 7523279

Jesteś tutaj: Start / Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

21.02.2021 - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!

2021-02-22

             Święto zostało ustanowione przez UNESCO w listopadzie 1999 r. z inicjatywy Bangladeszu.    W roku 1952  doszło  tam do walk o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego uroczyście obchodzony jest  od roku 2000 i ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. Ma też przypominać, że chroniąc język ojczysty, dbamy o tożsamość kulturową.

             „Wspieranie wielojęzyczności na rzecz integracji społecznej i przeciw wykluczeniom w edukacji” to  hasło, które ma zwrócić uwagę na język ojczysty jako podstawę rozwoju od najmłodszych lat po wyższe etapy nauki, często w innym języku. Tegoroczna edycja święta przypada na czas pandemii, która pogłębia istniejącą na świecie nierówność w dostępie do edukacji i  prowadzi do wykluczeń z życia społecznego.  Dbajmy zatem o język ojczysty każdego dnia.

               W ramach obchodów święta w dniach 22.02 - 26.02   w naszej szkole zaplanowane zostały konkursy i zajęcia czytelnicze promujące język ojczysty. Chętni uczniowie klas IV-VIII  mogą wziąć udział w konkursach on-line: „Wykreślanka ortograficzna” i „Zagadka językowa” oraz   "Czytam i rozumiem" (teksty z zadaniami).

               Dla młodszych dzieci, uczących się stacjonarnie zaplanowane zostały:  ortograficzna krzyżówka obrazkowa (kl. II i III), gra terenowa „Zagubione litery” (kl. I) oraz zajęcia czytelnicze: Wiersze polskich poetów – „Lokomotywa” (kl.0). 

Więcej w zakładce:

Biblioteka - Materiały dla uczniów, nauczycieli i rodziców - artykuł: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - ciekawostki o języku polskim (linki i pliki do pobrania) 

 

Czytaj więcej o: 21.02.2021 - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - ciekawostki o języku polskim (linki i pliki do pobrania)

2021-02-22

Konkursy w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

2021-02-22

Zapraszam wszystkich chętnych uczniów z klas IV-VIII do udziału w konkursach:

- "Wykreślanka ortograficzna"

- "Zagadka językowa" 

Ogólne zasady konkursów:

1) Konkursy trwają od 23.02 do 28.02 (w tych dniach można przesyłać odpowiedzi)

2) Pliki zostały utworzone tak, aby można było zmodyfikować je i odesłać ( w "Wykreślance"  znalezione słowa zaznaczamy na kolorowo, w "Zagadce" w miejsce kropek wpisujemy poprawnie nazwę miasta. Kto chce może odesłać swoją odpowiedź w formie pliku PDF (nie jest to konieczne)

3) Pilki z odpowiedziami przesyłajcie na m.bieniek@jeruzal.edu.pl lub abieniek4@wp.pl lub w wiadomosciach w dzienniku elektronicznym (tylko te trzy miejsca będe sprawdać).W przypadku dodatkowych pytań, piszcie na librusie (biblioteka). Na wszystkie odpowiem.

4) Dla wszystkich uczestników przewidziana jest nagroda-niespodzianka (szczegóły u p. E. Mazek -Rybak - kl. V-VIII i p. I. Dawid - kl.IV), zas  

dla laureatów  drobne upominki.

5) Pliki konkursowe są do pobrania poniżej!

 

 

 

Czytaj więcej o: Konkursy w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego