Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jeruzalu, ul.Szkolna 8, 05-317 Jeruzal, tel. 25 7523279

Jesteś tutaj: Start / Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

2021-04-13
Powiększ zdjęcie

Dnia 20 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to niezwykle ważne święto i wspaniała okazja, aby swoją życzliwość pokazać najbliższym. Przedszkolaki w tym dniu obejrzały film pt. „Kocia życzliwość”, aby na jego podstawie doświadczyć, jak ważne jest, aby być miłym dla innych ludzi. Przedszkolaki ustaliły co oznacza „być dobrym kolegą/koleżanką” oraz co należy zrobić, aby uczcić to święto? Z tej okazji dzieci mówiły sobie coś miłego. Dzieci przypomniały sobie również magiczne słowa: "proszę", "dziękuję", "przepraszam", "uśmiechnij się" czy "życzę miłego dnia!", a także w jakich sytuacjach używamy tych słów. Dzieci wykonały i ozdobiły piękne serduszka które przekazały sobie wzajemnie. Prace zostały wywieszone na szkolnej gazetce aby przypominały o tym jak należy zachowywać się wobec innych.

Czytaj więcej o: Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Kącik badacza

2021-04-13
Powiększ zdjęcie

Dnia 03.02.2021r. przedszkolaki wspólnie przygotowały „Kącik badacza”, w którym zgromadziły różne skarby Ziemi : węgiel, bryłka soli, różne kamienie w tym między innymi bursztyn. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci poznały ich właściwości: poprzez dotyk, zapach i smak. Przedszkolaków rozbudziła ciekawość otaczającego świata, bardzo chętnie obserwowały i wyciągały wnioski z doświadczeń i eksperymentów.

Czytaj więcej o: Kącik badacza

Właściwości fizyczne wody

2021-04-13
Powiększ zdjęcie

Dnia 04.02.2021r. przedszkolaki zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciu, podczas którego badały właściwości fizyczne wody. Po zastosowaniu metody aktywizującej- burzy mózgów - można było zauważyć, że dzieci posiadają już znaczną wiedzę na temat znaczenia wody w przyrodzie i w życiu człowieka. Następnie wykorzystując swoje zmysły dzieci określały kolor, zapach, smak wody. Badały także zjawisko rozpuszczalności różnych substancji (cukru, soli, mąki, kaszy, piasku) w wodzie. Wyciągały trafne wnioski z doświadczenia, potrafiły określić, jakie substancje rozpuszczają się w wodzie, a jakie nie.

Czytaj więcej o: Właściwości fizyczne wody

Właściwości powietrza

2021-04-13
Powiększ zdjęcie

Dnia 09.02.2021r. przedszkolaki poznały właściwości powietrza. Powietrze jest jednym z czterech żywiołów. Jest nam potrzebne do oddychania, a więc niezbędne do życia. Dzieci poznawały niektóre właściwości powietrza. Doświadczenia wykazały, że powietrze można „złapać i zamknąć” w płucach, w balonie czy w bańkach mydlanych. Powietrze  nie  pachnie,  ale  przenosi  zapachy.  Powietrza  nie  możemy  zobaczyć,  bo  jest  bezbarwne, ale czujemy jego ruch i temperaturę.  Powietrze  sprzyja  rozpowszechnianiu  się  ognia.  Zatem nie można używać go do gaszenia pożarów, tylko wodę, piasek bądź gaśnicę. Stosowane  w  przedszkolu zabawy badawcze uczą dzieci samodzielnego wyciągania i formułowania wniosków, logicznego myślenia oraz tłumaczą wiele zjawisk zachodzących wokół nas.

Czytaj więcej o: Właściwości powietrza

Świeczka przykryta szklanką gaśnie- eksperyment

2021-04-13
Powiększ zdjęcie

Dnia 12.02.2021r. przedszkolaki przeprowadziły eksperyment, w którym dowiedziały się dlaczego świeczka przykryta szklanką gaśnie. Palącą się świeczkę kładziemy na spodku, na którym znajduje się woda zabarwiona sokiem. Następnie przykrywamy świeczkę szklanką. W trakcie eksperymentu świeczka gaśnie, a woda częściowo zostaje wessana ze spodka do szklanki. Wniosek: Płomień świecy pali się dzięki tlenowi. Gdy tlenu pod szklanką zabraknie, płomień zgaśnie. Powietrze, które zostanie w szklance oziębi się i skurczy. Dzięki temu powstanie miejsce dla wody, która zostanie wessana do szklanki. Dzieci bardzo chętnie obserwowały i omówiły przeprowadzany eksperyment.

Czytaj więcej o: Świeczka przykryta szklanką gaśnie- eksperyment