Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jeruzalu, ul.Szkolna 8, 05-317 Jeruzal, tel. 25 7523279

Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

Artykuły

Dzień Św. Patryka

2021-04-17
Powiększ zdjęcie

26 III obchodzimy Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. Na zajęciach z j. angielskiego tego dnia najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej oraz przedszkolaki poznają symbole związane z tym świętem, oglądamy filmiki związane z historią Św. Patryka, gramy w gry sprawdzające naszą wiedzę. Jednym z symboli tego święta jest właśnie tęcza, którą widać na zdjęciach. Legenda głosi, że na jej końcu znajduje się garnek ze złotem strzeżony przez skrzata. My postanowiliśmy stworzyć własne tęczę, by być bogatsi o nowe wrażenia:)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Czytaj więcej o: Dzień Św. Patryka

Spis Powszechny 2021

2021-04-06
Powiększ zdjęcie

Jak wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021?

Spis jest naprawdę łatwy! Wystarczy wejść na stronę internetową Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (NSP 2021) oraz skorzystać z wygodnej i bezpiecznej aplikacji spisowej. Zrób to jak najszybciej!

Czytaj więcej o: Spis Powszechny 2021

Świąteczne Życzenia

2021-03-30
Powiększ zdjęcie

Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, (…),

zapala w sercach wierzących nadzieję i radość.

                                                      Jan Paweł II

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności.

Niech Święta będą spokojnym i radosnym czasem spędzonym w gronie najbliższych,

a w domach niech zagości prawdziwie rodzinna atmosfera, pełna ciepła i miłości.

Dyrektor, Nauczyciele i Uczniowie

Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jeruzalu

Dziękujemy za wszystkie śliczne, własnoręcznie wykonane

Karty i Świąteczne Życzenia

Czytaj więcej o: Świąteczne Życzenia

Przyrodnicze laboratorium

2021-03-24
Powiększ zdjęcie

W ramach projektu: „Bieg po kompetencje w Szkole Podstawowej w Jeruzalu” w roku szkolnym 2020/2021 realizowano zajęcia z przyrodniczego laboratorium.

Uczniowie wraz z nauczycielem spotykali się, aby pogłębić swoje zainteresowania otaczającym światem. Zajęcia miały charakter badawczy, laboratoryjny i stanowiły namiastkę pracy „przyrodnika- naukowca”.

Młodzi przyrodnicy dowiedzieli się, czym są obserwacje i doświadczenia, poznali przyrządy przydatne w poznawaniu przyrody, sprzęt laboratoryjny niezbędny do przeprowadzenia eksperymentów, doświadczeń. Założyli hodowlę długoterminową, prowadzili obserwacje, dokumentowali wyniki obserwacji i wyciągali wnioski. Nauczyli się zasad posługiwania mikroskopem. Samodzielnie przygotowywali i badali preparaty. Prowadzili doświadczenia i eksperymenty na substancjach o różnym stanie skupienia. Pracowali z użyciem: map, atlasów i przewodników. Zwiedzali wirtualnie wybrane miasta Polski. Przygotowali i zaprezentowali w grupach prezentacje multimedialne, gazetki tematyczne i foldery. Analizowali plansze, wykresy, diagramy. Oglądali filmy przyrodnicze i edukacyjne. Grali w gry edukacyjne i układali puzzle tematyczne.

Poruszana tematyka pozwalała uczniom poznawać zagadnienia z przyrody przez bezpośredni kontakt, doświadczenie. Celem zajęć była nauka poprzez zabawę, budowanie świadomości ekologicznej młodego człowieka i wspieranie jego rozwoju.

Proste eksperymenty, doświadczenia, prowadzenie obserwacji i hodowli wyposażyły młodych przyrodników w umiejętności, które pozwolą im na bardziej aktywny udział w zajęciach lekcyjnych. Nabyta wiedza i umiejętności ułatwi im zrozumienie i zapamiętanie zagadnień z zakresu nie tylko przyrody, ale również: biologii, geografii, fizyki i chemii.

Zrozumienie natury może zapoczątkować przygodę i rozbudzić przyrodnicze pasje, które przyniosą oczekiwane efekty w ich dorosłym życiu.

Czytaj więcej o: Przyrodnicze laboratorium

Spis Ludności i Mieszkań

2021-03-24
Powiększ zdjęcie

Od 1 kwietnia rusza Narodowy Spis Ludności i Mieszkań

 

1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Obowiązek udziału w spisie dotyczy KAŻDEGO! Na szczęście nie trzeba będzie umawiać się z rachmistrzem – główną i obowiązkową metodą będzie samospis internetowy. Będzie więc można spisać się wygodnie i bezpiecznie w domu.

Czytaj więcej o: Spis Ludności i Mieszkań

14 marca to Światowy Dzień Liczby π.

2021-03-23
Powiększ zdjęcie

W naszej szkole święto to obchodziliśmy 15 i 16 marca. Uczniowie klas IV– VIII na lekcjach matematyki i godzinie wychowawczej poznali historię i znaczenie tej wyjątkowej liczby. Odszukiwali swoją datę urodzenia w jej rozwinięciu dziesiętnym, czytali wierszyki ułatwiające jej zapamiętanie oraz słuchali hymnu liczby π.

Czytaj więcej o: 14 marca to Światowy Dzień Liczby π.

Konkurs plastyczny ,,Portret koleżanki"

2021-03-10
Powiększ zdjęcie

Świetlica szkolna z okazji Dnia Kobiet zorganizowała konkurs plastyczny pt. ,,Portret koleżanki". Na konkurs wpłynęło wiele prac.

Jury konkursu postanowiło nagrodzić uczestników konkursu w dwóch kategoriach.

W kategorii klasy I-III nagrody zdobyli:

I miejsce -Maciej Kozicki i Ola Kowalczyk

II miejsce -Lena Bąbiak i Kinga Lech

III miejsce -Julia Podstawka i Ola Adamiec

Wyróżnienia:

Natasza Bajkiewicz, Aleksander Sobkowicz i Kamil Włodarczyk

W kategorii klasy IV-VIII nagrody zdobyli:

I miejsce -Michał Szostak

II miejsce-Kinga Szpiech

III miejsce - Kinga Kowalczyk 

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!

Jury konkursu:

 p. Małgorzata Tkaczyk, p. Anna Sadowska,p. Janusz Kamiński

Czytaj więcej o: Konkurs plastyczny ,,Portret koleżanki"

DZIEŃ KOBIET

2021-03-08
Powiększ zdjęcie

Świat bez kobiet, byłby jak ogród bez kwiatów...”

Pierre de Brantome

Z okazji Dnia Kobiet, szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych chwil… te i wiele innych ciepłych słów usłyszały dziś wszystkie panie i dziewczynki w naszej szkole.

Czytaj więcej o: DZIEŃ KOBIET

Czas na komiks po angielsku!

2021-03-03
Powiększ zdjęcie
Spójrzcie na bohaterów komisu. Poznajecie? Tak, to uczniowie klasy II zapraszają do lektury komiksu w języku angielskim! Wcielili się oni w role żabek, myszek, krokodyli i żółwi i tak powstały trzy wersje komiksu "Hungry crocodile". Każdy komiks przedstawia historię pewnego głodnego krokodyla (a jeden z komiksów nawet dwóch głodnych krokodyli), który udając choroby zwabia do siebie niczego nieświadome zwierzęta. Jest jednak ktoś, kto obserwuje poczynania krokodyla z ukrycia … . Jeśli chcesz się dowiedzieć, kto to taki, koniecznie przeczytaj komis! 
 
Linki do komisu poniżej:
Komiks - grupa I
 
Komiks - grupa II
 
Komiks - grupa III
 
 
 
Czytaj więcej o: Czas na komiks po angielsku!

Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych"- 1 marca 2021 r.

2021-03-01

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Uczniowie klasy ósmej w ramach przypomnienia sylwetek i patriotycznej postawy nieco zapominanych naszych bohaterów przygotowali cykl prezentacji multimedialnych poświęconych ,,Żołnierzom Wyklętym" walczącym o niepodległą Polskę ,wolną od komunizmu i dominacji Związku Sowieckiego. 

Janusz Kamiński

Czytaj więcej o: Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych"- 1 marca 2021 r.