Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jeruzalu, ul.Szkolna 8, 05-317 Jeruzal, tel. 25 7523279

Jesteś tutaj: Start / Biblioteka / wydarzenia

wydarzenia

Artykuły

175. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza - Patrona Naszej Szkoły

2021-05-05
Powiększ zdjęcie

5. maja obchodzimy 175. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza, jednego z najwybitniejszych i najbardziej popularnych polskich pisarzy, laureata literackiej nagrody Nobla. Jego twórczość pisana w okresie zaborów, „ku pokrzepieniu serc”, stała się ważnym składnikiem podtrzymującym świadomość i kulturę narodową.

Od roku 2003 H. Sienkiewicz jest Patronem Naszej Szkoły.

Na dni od 5. do 7. maja w bibliotece szkolnej zaplanowane zostały zajęcia dla dzieci z klas I-III poświęcone życiu i twórczości Patrona. Natomiast uczniowie klas V-VIII podczas zdalnych lekcji języka polskiego wyszukiwali ciekawostki odtyczące H. Sienkiewicza oraz omawiali wybrane utwory Patrona Szkoły.

Zachęcamy także do odbycia wirtualnych spacerów po Muzeach w Woli Okrzejskiej i Oblęgorku (linki w zakładce Biblioteka – Materiały dla uczniów, nauczycieli i rodziców) lub  odwiedzenia miejsca, w którym znajduje się obelisk upamiętniający pobyt pisarza w Wężyczynie.

Czytaj więcej o: 175. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza - Patrona Naszej Szkoły

Kwiecień - miesiąc świąt związanich z książkami

2021-04-23
Powiększ zdjęcie

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zostało ustanowione przez IBBY – The International Board on Books for Young People – w celu promowania wartościowej literatury i grafiki dla młodych odbiorców. Warto przyzwyczajać dzieci do systematycznego czytania, które przenosi w świat marzeń, fantazji, pokazuje wzorce do naśladowania, ale i przestrzega przez złem.

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jest to data ważna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli między innymi Miguel de Cervantes, William Szekspir. Pomysł organizacji święta zrodził się w 1926 roku.  Unesco postanowiło stworzyć także tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznawany jest co roku jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. W 2016 roku Światową Stolicą Książki był Wrocław.

Według najnowszych badań Instytutu Książki w Polsce zanotowano największy wzrost czytelnictwa od sześciu lat.

Więcej w zakładce Biblioteka – Materiały dla uczniów, nauczycieli i rodziców

Czytaj więcej o: Kwiecień - miesiąc świąt związanich z książkami

Nowa sala do integracji sensorycznej

2021-03-24
Powiększ zdjęcie

Dyrektor Szkoły Podstawowej  im. H. Sienkiewicza w Jeruzalu informuje, że od II półrocza roku szkolnego 2020/21  w szkole  działa sala do integracji sensorycznej (SI) przeznaczona do prowadzenia zajęć terapeutycznych poprawiających funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za odbiór i przetwarzanie bodźców zmysłowych u dzieci. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby przestrzeń pracowni wyposażona była w odpowiednie sprzęty i pomoce, będąc przy tym przyjazną dla dziecka, budząc w nim pozytywne emocje i zadowolenie z uczestniczenia w zajęciach.

Czytaj więcej o: Nowa sala do integracji sensorycznej

21.02.2021 - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!

2021-02-22

             Święto zostało ustanowione przez UNESCO w listopadzie 1999 r. z inicjatywy Bangladeszu.    W roku 1952  doszło  tam do walk o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego uroczyście obchodzony jest  od roku 2000 i ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. Ma też przypominać, że chroniąc język ojczysty, dbamy o tożsamość kulturową.

             „Wspieranie wielojęzyczności na rzecz integracji społecznej i przeciw wykluczeniom w edukacji” to  hasło, które ma zwrócić uwagę na język ojczysty jako podstawę rozwoju od najmłodszych lat po wyższe etapy nauki, często w innym języku. Tegoroczna edycja święta przypada na czas pandemii, która pogłębia istniejącą na świecie nierówność w dostępie do edukacji i  prowadzi do wykluczeń z życia społecznego.  Dbajmy zatem o język ojczysty każdego dnia.

               W ramach obchodów święta w dniach 22.02 - 26.02   w naszej szkole zaplanowane zostały konkursy i zajęcia czytelnicze promujące język ojczysty. Chętni uczniowie klas IV-VIII  mogą wziąć udział w konkursach on-line: „Wykreślanka ortograficzna” i „Zagadka językowa” oraz   "Czytam i rozumiem" (teksty z zadaniami).

               Dla młodszych dzieci, uczących się stacjonarnie zaplanowane zostały:  ortograficzna krzyżówka obrazkowa (kl. II i III), gra terenowa „Zagubione litery” (kl. I) oraz zajęcia czytelnicze: Wiersze polskich poetów – „Lokomotywa” (kl.0). 

Więcej w zakładce:

Biblioteka - Materiały dla uczniów, nauczycieli i rodziców - artykuł: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - ciekawostki o języku polskim (linki i pliki do pobrania) 

 

Czytaj więcej o: 21.02.2021 - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

2020-12-17
Powiększ zdjęcie

„Przy wigilijnym stole,
Łamiąc opłatek święty,
Pomnijcie, że dzień ten radosny
W miłości jest poczęty”

                             Jan Kasprowicz

                 Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy przede wszystkim zdrowia i miłości, które są ważniejsze od wszelkich dóbr i pozwalają przetrwać najgorsze. 

               Niech ten wyjątkowy  czas spędzony w gronie najbliższych rozjaśni wszelkie mroki codzienności i napełni serca wszystkich nadzieją.  Kolejny zaś Nowy Rok niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.

                                                                                                                                                                                                            

Dyrektor, nauczyciele i uczniowie

Szkoły Podstawowej  im. H. Sienkiewicza w Jeruzalu

 

 

Czytaj więcej o: ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

IX edycja akcji Narodowe Czytanie

2020-09-08
Powiększ zdjęcie

Ta  ogólnopolska akcja polegająca na  czytaniu największych dzieł polskiej literatury przypada zawsze na pierwszą sobotę września.  W tym roku (05.09.2020 r.) spotkaliśmy się  na Rynku w Jeruzalu, aby przeczytać fragmenty "Balladyny" J. Słowackiego. Zebranych powitała Pani Ewa Reda - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jeruzalu. Fragmenty dramatu J. Słowackiego czytali uczniowie z klas VI-VIII oraz chętni rodzice uczniów i nauczyciele.  Uczestnicy akcji otrzymali okolicznościowe pamiątki, na których widniała odbitka pieczęci przesłanej do Naszej Szkoły przez Kancelarię Prezydenta RP.

Czytaj więcej o: IX edycja akcji Narodowe Czytanie

Akcja Narodowe Czytanie

2020-09-01
Powiększ zdjęcie

Zapraszamy do udziału w  Narodowym Czytaniu, które odbędzie się 05.09.2020r. (sobota) na Rynku w Jeruzalu w godz.  od 11.00 do 12.00.  W tym roku czytana będzie "Balladyna" Juliusza  Słowackiego.  

Czytaj więcej o: Akcja Narodowe Czytanie

Aplikacja ProteGO Safe

2020-08-24

Warszawa, 18 sierpnia 2020 r.

 

Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie,

 

            gorąco zachęcamy do zainstalowania na telefonach komórkowych aplikacji ProteGO Safe. To narzędzie, które informuje o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa i umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna.

 

ProteGO Safe – jak to działa?

ProteGO Safeto aplikacja, którapowiadamia o możliwym kontakcie
z koronawirusem. Jeśli użytkownik z Państwa otoczenia zachoruje, otrzymają Państwo odpowiednie powiadomienie. Aplikacja informuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. 

 

ProteGO Safe to także wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdą Państwo komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 

Aplikacja składa się z dwóch modułów:

  • pierwszy umożliwia samokontrolę stanu zdrowia, jest to „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy,
  • drugi to skanowanie otoczenia i komunikowanie o ryzyku kontaktu z wirusem.

 

Test oceny ryzyka w aplikacji ProteGO Safe

Test oceny ryzyka to prosta ankieta stworzona przez lekarzy. Po weryfikacji odpowiedzi system wskaże grupę ryzyka, a Państwo otrzymają konkretną rekomendację zachowań. Dzięki temu dowiedzą się Państwo, co robić dalej i gdzie, w razie potrzeby, szukać pomocy. 

 

Dziennik zdrowia

ProteGO Safe umożliwia także prowadzenie dziennika zdrowia, czyli regularnego zapisywania informacji o samopoczuciu i kondycji zdrowotnej. Dziennik może być niezwykle pomocnym narzędziem dla lekarzy, gdyż ułatwia przekazanie informacji o rozwoju objawów u chorego, schorzeniach współistniejących czy przyjmowanych lekach. Dzięki dziennikowi zdrowia zyskują Państwo szansę na szybszą diagnozę oraz wybór odpowiedniego schematu leczenia. 

 

Bezpieczeństwo z ProteGO Safe

Jak pokazują badania, izolacja zakażonych oraz wykorzystanie aplikacji takich jak ProteGO Safe (typ exposure notification) mogą znacząco zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Warunek skuteczności jest jeden – z aplikacji musi korzystać jak najwięcej osób.

 

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie, przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Jesteśmy przekonani, że wspólne i odpowiedzialne działania pozwolą ograniczać ryzyko szerzenia się wirusa, dlatego jeszcze raz zachęcamy do zainstalowania ProteGO Safe. Szczegółowe informacje na temat aplikacji znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/protegosafe.

 

Z wyrazami szacunku

 

 

Dariusz Piontkowski

Minister Edukacji Narodowej

Jarosław Pinkas

Główny Inspektor Sanitarny

 

 

 

 

Czytaj więcej o: Aplikacja ProteGO Safe

"Wiatr w żagle" - WOŚP

2020-01-14
Powiększ zdjęcie

12.01.2020r. w całym kraju zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku pod hasłem „Wiatr w żagle”. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Wolontariusze z naszej szkoły kwestowali  w Jeruzalu i Kuflewie. Zebrali 2277,08 zł.

Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom i kwestującym uczniom.

Uczennice z klasy VI i VII wystąpiły w programie artystycznym w GCK w Mrozach, prezentując taneczną impresję.

                                                                                                                         Emilia Mazek - Rybak

Czytaj więcej o: "Wiatr w żagle" - WOŚP

Świąteczna działalność Szkolnego Koła Wolontariatu

2019-12-20
Powiększ zdjęcie

W okresie przedświątecznym uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu:

- zebrali produkty żywnościowe po to, aby przygotować Szkolne Szlachetne Paczki dla osób znajdujących się w trudnej, materialnej sytuacji,

- włączyli się w akcję Caritasu – rozprowadzali świece wigilijne przez kolejne niedziele Adwentu przy głównym wejściu do kościoła (dochód ze sprzedaży świec będzie przeznaczony na dzieła Caritasu),

- wykonali karty świąteczne i wręczyli je osobom w środowisku lokalnym,

- zapalili znicze na mogiłach Nieznanego Żołnierza na miejscowym cmentarzu, a także w miejscu upamiętniającym pobyt Patrona Naszej Szkoły – Henryka Sienkiewicza - w Wężyczynie.

Czytaj więcej o: Świąteczna działalność Szkolnego Koła Wolontariatu